Past Recipients of Technical Committee Awards

Technical committee awards are conferred by PES technical committees to individuals for service, to authors of outstanding papers and to working groups for outstanding performance. Information and nomination forms for each award are provided in the following.

Distinguished Individual Service Award

Outstanding Working Group (Chair Listed)

Prize Paper Award

Distinguished Individual Service Award — Electric Machinery

Past Recipients:

1977 - Philip H. Trickey
1979 - A. William Cameron
1980 - Earl Harry Myers
1981 - James A. Oliver
1982 - Frank T. DeWolk
1983 - Paul G. Cummings
1991 - J. Coleman White
1992 - Carl Flick
1993 - James S. Edmonds
1994 - Bal K. Gupta
1995 - P. I. Nippes
1996 - N. E. Nilsson
1997 - E. Smith
2003 - Geoff Klempner

2004 - Lon W. Montgomery
2006 - Osama Mohammed
2007 - Isidor Kerszenbaum
2011 - Michael W. Brimsek
2013 - Stefano Bomben
2014 - Michael Sedlak

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Energy Development and Power Generation

Past Recipients:

1977 - Eric T. B. Gross
1978 - Charles J. Wylie
1979 - William S. Morgan
1980 - J. J. Heagerty
1981 - Micheal Temoshok
1982 - E. F. Chelotti
1983 - Jack B. Sullivan
1984 - Melvin I. Olken
1985 - M. S. Baldwin
1986 - J. H. Bellack
1987 - Robert Zweigler
1988 - D. E. Roberts
1989 - D. Diamant
1990 - R. W. Cantrell
1991 - R. E. Cotta
1992 - Marco W. Migliaro
1993 - Peter A. Lewis
1994 - James H. Gurney
1995 - J. Harry Jones
1996 - Thomas J. Hammons
1997 - William W. Fields
1998 - James E. Stoner, Jr.

2005 - Steven R. Brockschink
2006 - Malcolm V. Thaden
2007 - Derek M. Sawyer
2011 - Lou Wozniak
2012 - John Bzura
2013 - Om Malik

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Insulated Conductors

Past Recipients:

1984 - Robert B. Blodgett
1985 - William A. Thue
1986 - Edward K. Duffy
1987 - John B. Gardner
1988 - Bynum E. Smith
1989 - Joel Kitchens
1990 - T. A. Balaska
1991 - K. E. Bow
1992 - Joseph H. Snow
1993 - Roland H. W. Watkins
1994 - S. Gregory Mastoras
1995 - James D. Medek
1996 - Robert B. Gear, Jr.
1997 - John Tanaka
1998 - Charles F. Von Herrmann, Jr
1999 - Peter W. (Wes) Spencer
2000 - Lauri J. Hiivala
2001 - Kent Brown
2002 - Rick Hartlein
2003 - John Densley
2005 - Harry Orton
2006 - Matthew S. Mashikian
2010 - Jim Fitzgerald
2014 - Joe Zimnoch

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Nuclear Power Engineering

Past Recipients:

1978 - Bill M. Rice
1979 - T. J. McGrath
1980 - J. T. Bauer
1981 - H. K. Stolt
1982 - D. F. Sullivan
1983 - C. V. Fields
1985 - B. M. Rice
1986 - Russell E. Allen
1987 - L. D. Test
1988 - Newell S. Porter
1989 - Donald C. Lamken
1990 - Greg K. Henry
1991 - Peter Szabados
1992 - J. E. Thomas
1993 - R. E. Dulski
1995 - Wil Gangloff
1997 - Larry P. Gradin
2003 - Farouk D. Baxter
2003 - Neil P. Smith

2004 - David A. Horvath
2005 - Satish Aggrawal
2007 - John P. Carter
2008 - Stephen A. Fleger
2010 - James F. Gleason
2012 - Scott Malcolm
2013 - Daniel F. Brosnan
2014 - James Parello

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power Engineering Education

Past Recipients:

1977 — Larry Dwon
1978 — Eric T. B. Gross
1980 — Louis S. VanSlyck
1986 — Vern D. Albertson
1987 — William H. Kersting
1988 — Allen J. Wood
1989 — James J. Skiles
1990 — Leo L. Grigsby
1991 — B. D. Russell
1992 — R. Barnett Adler
1993 — Carl Flick
1994 — Roger Webb
2003 — S. S. Venkata
2004 — Gerald T. Heydt

2005 — John Paserba

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Analysis, Computing, and Economics

Past Recipients:

2003 - Joann Staron
2005 - Roger C. Dugan
2006 - Kevin Tomsovic
2007 - Sandoval Carneiro
2011 - Daniel Kirschen
2012 - Joydeep Mitra
2013 - Andy Ford
2014 - Kevin Schneider

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Communications

Past Recipients:

1978 — Matt C. Perz
1983 — G. Y. R. Allen
1984 — H. I. Dobson
1985 — Donald J. Marihart
1986 — Jerry W. Hagge
1987 — Sig Bogdanowicz
1988 — Jerry W. Hagge
1989 — Peter Hanson
1991 — Gordon Y. Allen
1992 — Roger E. Ray
1993 — Sig Bogdanowicz
1994 — Matthew S. Tibensky
1996 — S. S. Dev Walia

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Dynamic Performance

Past Recipients:

2003 - Richard P. Schulz
2004 - William W. Price

2006 - Carson W. Taylor
2007 - Prabha Kundur
2011 - John Hauer
2012 - Juan Sanchez-Gasca
2013 - Innocent Kamwa
2014 - Thierry Van Cutsem

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Engineering

Past Recipients:

1977 — Aziz A. Fouad
1978 — Paul F. Albrecht
1979 — Fred I. Denny
1980 — J. Roddy Huff
1984 — Paul L. Dandeno
1985 — Richard X. French
1991 — Murty P. Bhavaraju
1992 — L. L. Grigsby
1993 — R. G. Farmer
1996 — Jack Miller

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Instrumentation and Measurements

Past Recipients:

1977 — Bernard E. Lenehan
1978 — F. Ralph Kottor
1979 — Alfred F. Rohifs
1980 — Frank C. Creed
1981 — Paul B. Jacob, Jr.
1982 — Fred J. Levitsky
1983 — William J. M. Moore
1984 — Edmund H. Povey
1985 — Peter H. Reynolds
1986 — John H. Moran, Jr.
1987 — D. L. Whitehead
1988 — R. W. Malewski
1989 — Oskars Petersons
1991 — J. H. Moran
1992 — Dinkar Mukhedkar
1993 — T. R. McComb
1994 — Dan McAuliff
1996 — John Kuffel
1997 — Alex Emanuel

2004 — William Larzelere

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Operations

Past Recipients:

2005 -  Paula Traynor
2005 - Joseph Willson

2007 - Khai Le
2012 - Richard Kafka
2013 - William Cassel
2014 - Antonio Conejo

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Power System Relaying

Past Recipients:

1977 - William A. Lewis
1978 - J. Lewis Blackburn
1979 - Frank Von Roeschlaub
1980 - Andrew J. McConnell
1981 - William K. Sonneman
1983 - John R. Linders
1984 - Stanley H. Horowitz
1985 - Charles L. Wagner
1986 - George D. Rockefeller
1987 - John W. Chadwick, Jr.
1988 - W. A. Elmore
1989 - C. H. Griffin
1991 - S. E. Zocholl
1992 - J. R. Boyle
1993 - D. R. Volzka
1994 - John A. Zulaski
1995 - A. T. Giuliante
1996 - John C. Appleyard
1997 - Moh S. Sachdev
2003 - George R. Nail
2003 - Albert N. Darlington

2004 - Rick Taylor
2005 - Bill Lowe
2006 - Philip Winston
2008 - Alexander Apostolov
2011 - Tarlochan S. Sidhu
2012 - Robert Pettigrew
2013 - Solveig Ward
2014 - Roger Hedding

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Standards Coordinating

Past Recipients:

1988 — M. W. Migliaro

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Stationary Battery

Past Recipients:

2005 — Jim McDowall
2006 — Richard T. Bolgeo
2006 — E. C. Stallings
2008 — Robert J. Fletcher
2013 - Lesley Varga
2014 - Paul Hectors

Back to Top


Distinguished Individual Service Award — Substations

Past Recipients:

1977 - John A. Maneatis
1978 - Richard F. Stevens
1979 - Olin R. Compton
1980 - E. F. Jones
1981 - Howard W. Graybill
1982 - R. C. St. Clair
1983 - Donald C. Musgrave
1984 - Frank A. Denbrock
1985 - K. P. Lau
1986 - William J. Ackerman
1987 - Richard H. Bower
1988 - Jakob Sabath
1989 - Jack B. Cannon
1990 - Chuck Blattner
1991 - John E. Holladay
1992 - Philip R. Nannery
1993 - B. Don Russell
1994 - Michael L. Holm
1995 - Tom McClenahan
1996 - Peter Lips
1997 - Alan E. Kollar
1997 - John D. McDonald
1998 - W. Bruce Dietzman
1998 - Gary R. Engmann
2003 - John D. McDonald

2005 - Sakis Meliopoulos
2006 - Hermann Koch
2007 - Hanna Abdallah
2007 - Anne-Marie Sahazizian
2009 - Robert S. Nowell
2012 - Lane Garett
2014 - Diane Watkins

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Surge Protective Devices

Past Recipients:

1977 — George G. Auer
1978 — J. D. M. Phelps
1979 — A. R. Hileman
1980 — I. Birger Johnson
1981 — Vincent B. Nohan
1982 — A. G. Yost
1983 — Eugene C. Sakshaug
1984 — Eugene W. Boehne
1985 — W. R. Ossman
1986 — S. S. Kershaw, Jr.
1987 — E. J. Cohen
1988 — G. S. Haralampu
1989 — F. D. Martzloff
1990 — P. W. Bogner
1991 — E. H. Marrow
1992 — G. L. Gaibrois
1993 — Pete Richman
1994 — Ed Yasuda
1995 — Edgar R. Taylor
1996 — John B. Posey
1997 — David W. Jackson
2003 — Michael Parente
2004 — Jim Wilson

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Switchgear

Past Recipients:

1977 - Gustave E. Heberlein
1978 - Ronald H. Amundson
1979 - Harold H. Fahnoe
1980 - James E. Beehler
1981 - Walter R. Wilson
1982 - Charles L. Wagner
1983 - George N. Lester
1984 - Larry V. McCall
1985 - Frank L. Cameron
1987 - P. C. Lyons
1988 - William N. Rothenbuhler
1989 - Allan K. Alsaker
1990 - Ward Laubach
1992 - Richard H. Arndt
1991 - P. Luther Kolarik
1992 - Richard H. Arndt
1993 - Leonard V. Chabala
1994 - E. William Schmunk
1995 - Raymond L. Capra
1996 - James R. Marek
1997 - Stephen R. Lambert
2003 - Roy W. Alexander
2003 - Mel Smith

2006 - Stan Telander
2007 - John G. Wood
2008 - Pete W. Dwyer
2009 - Marcel Fortin
2010 - George Montillet
2011 - Michael Dean Sigmon
2012 - R. William Long
2014 - W. J. Bergman and Stephen Lambert

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Transformers

Past Recipients:

1978 - John C. Dutton
1979 - Leonard W. Long
1982 - C. C. Honey
1983 - J. K. Easley
1984 - William J. McNutt
1985 - George W. Iliff
1986 - Raymond C. Thomas
1987 - Charles J. McMillen
1988 - L. S. McCormick
1989 - Olin R. Compton
1996 - W. J. McNutt
1997 - John D. Borst
2003 - Bob Veitch

2004 - Prit Singh
2005 - Harold Moore
2007 - Richard Dudley
2008 - Ramsis S. Girgis
2009 - Loren B. Wagenaar
2011 - Matthew Ceglia
2013 - Gregory W. Anderson
2014 - Donald J. Fallon

Back to Top

Distinguished Individual Service Award — Transmission and Distribution

Past Recipients:

1978 - Frank A. Denbrock
1982 - John G. Anderson
1985 - John Lapp
1988 - D. D. Wilson
1992 - Jerome G. Hanson
1993 - Donald L. Nickel
1994 - Vern Chartier
1995 - Joel H. Mallory
1996 - Frank D. Myers
2003 - Tom Short
2003 - Charles Grose
2003 - Wayne Litzenberger

2005 - Jan Samuelsson
2005 - Satish J. Ranade
2006 - Wayne Litzenberger
2008 - George Karady
2011 - Richard Hensel

Back to Top

Outstanding Working Group — Electric Machinery

Past Recipients:

1991 — Working Group on the Revision or Reaffirmation of IEEE 67, James R. Michalec
1993 — Working Group to Rewrite IEEE Std. 522-1977, B. K. Gupta
1994 — Adjustable Speed Drives Tutorial Course WG, S. J. Salon
1996 — Working Group on IEEE Std. 115, P. Dandeno
1997 — Working Group on IEEE Std. 620, N. K. Ghai
2003 — Working Group for IEEE Std. 95-2002, "IEEE Recommended Practice for Insulation Testing of AC Electric Machinery (2300 V and Above) with High Direct Voltage," N. E. Nilsson

Back to Top

Outstanding Working Group — Energy Development and Power Generation

Past Recipients:

1988 — Unique Identification Working Group, L. T. Gordon, J. L. Parris
1989 — Steam Station Protection Working Group, K. L. West
1990 — Battery Working Group, J. H. Bellack
1991 — Working Group on Modern Control Systems for Hydro Plants, D. R. McCabe
1992 — Working Group on Distributed Digital Control of Power Plants, D. J. Damsker, A. Leus
1993 — Working Group on Hydroelectric Power Plant Rehabilitation (P1147), Steven R. Brockschink
1994 — Auxiliaries Systems WG of the Station Design Subcommittee, J. E. Stoner, Jr.
1995 — IEEE Recommended Practice for Excitation System Models for Power System Stability Studies, D. C. Lee
1996 — Performance and Modeling Working Group of the Excitation Systems Subcommittee, J. C. Agee
1997 — IEEE Standard for Generating Station Grounding, IEEE Std. 665-1995, M. V. Thaden
1998 — IEEE Guide for Computer-Based Control for Hydroelectric Power Plant Automation, IEEE Std. 1249-1996, H. R. Butz, D. B. Seely
2003 — Implementing Technology to Limit Climate Change (CCWG), Jim McConnach

Back to Top

Outstanding Working Group — Insulated Conductors

Past Recipients:

1991 — Working Group on Guide for Shielding Practice for Low-Voltage Cables, K. E. Bow
1994 — Distinguished Service Awards, R. H. W. Watkins
1996 — ICC 6-23 "Guide for the Design, Testing, and Application of Moisture-Impervious Solid Dielectric 5-35 kV Power Cable Using Metal-Plastic Laminates," J. H. Snow

Back to Top

Outstanding Working Group — Nuclear Power Engineering

Past Recipients:

1995 — Standard for Qualifying Continuous Duty Class 1E Motors for Nuclear Power Generating Stations WG, F. L. Unmack
1995 — Standard Criteria for Independence of Class 1E Equipment and Circuits WG, M. S. Zar
1997 — WG 4.4, IEEE 1290, Guide for MOV Motor Application, Protection Control and Testing in Nuclear Power Generating Stations, D. J. Ranft
1997 — WG 3.7, IEEE 692, Standard Criteria for Security Systems for Nuclear Power Generating Stations, S. Ortiz
2003 — WG 4.7 – IEEE 741 "Protection of Class 1E Power Systems and Equipment," John Kueck
2003 — Subcommittee 2.1 Qualification, Jim Gleason

2004 — WG SC 2.4, IEEE Standard 383-2003 "Qualifying Class 1E Electric Cables and Field Splices for Nuclear Power Generating Stations," John L. White

Back to Top

Outstanding Working Group — Power Engineering Education

Past Recipients:

1988 — Continuing Education Subcommittee, M. R. Stambach
1990 — Student Prize Paper Working Group, R. Broadwater
1991 — Tutorial Session Subcommittee, R. K. Green
1992 — EEI Liaison Working Group, L. L. Grigsby
1993 — Fellows Working Group, S. S. Venkata
1994 — Faculty/Students/Industry Relations WG, M. Daneshdoost
2003 — Student Meeting Subcommittee, Karen Butler-Purry

Back to Top

Outstanding Working Group — Power System Analysis, Computing, and Economics

Past Recipients:

2005 — IEEE Standard 762 Working Group, Andrew P. Ford

Back to Top


Outstanding Working Group — Power System Engineering

Past Recipients:

1991 — Working Group on Measurement Indices, Clement Fong
1994 — Working Group 73-3, Power System Control Centers WG, P. J. Traynor, F. J. Trefney
1995 — Load Representation for Dynamic Performance Analysis Report, W. W. Price
1996 — The APM Task Force on Generator Data Pooling, A. M. Breipohl

Back to Top

Outstanding Working Group — Power System Instrumentation and Measurements

Past Recipients:

1991 — Working Group on Digital Recorders for Measurement in High Voltage Tests, T. R. McComb
1992 — Working Group on ANSI/IEEE Standard 120-1989, A. E. Emanuel
1993 — Working Group on IEEE No. 81.2-1991, D. Mukhedkar
1994 — Working Group on the Digital Analysis of Partial Discharge Measurements, B. Ward
1996 — Working Group on Non-Sinusoidal Situations: Effects on Meter Performance and Definitions of Power, A. Emanuel
1997 — Working Group on Three Phase Versus One Phase Testing of Induction Watthour Meters, R. D. Williams
2003 — High Voltage Test Techniques Subcommittee, Bill Larzelere

Back to Top

Outstanding Working Group — Power System Relaying

Past Recipients:

1988 — Wave Distortion on Consumer's Interconnection Working Group, J. R. Linders
1989 — Generating Plant Abnormal Frequency Protection Working Group, C. J. Pencinger
1990 — Digital Relays and Protection System Tutorial Working Group, M. S. Sachdev
1991 — Working Group on Digital Processing SWC Requirements, J. W. Chadwick
1992 — Working Group on Differential and Polarizing Circuit Testing, R. W. Ohnesorge
1993 — Common Data Format for Exchange of Transient Data, A. G. Phadke
1994 — Protective Relaying Performance Criteria WG, R. P. Taylor
1995 — Generator Protection Tutorial, C. J. Mozina
1996 — Protection Aids to Voltage Stability, C. F. Henville
1996 — Power System Synchrophasor Standard, A. G. Phadke
1997 — Line Protection with Digital Computers, E. A. Udren
1997 — Application of Current Transformers for Relaying, M. W. Conroy
2003 — Electrostatic Discharge Testing for Protective Relays–I7 (E9), Jim Teague

2004 — C37.114 Guide for Determining Fault Location on AC Transmission and Distribution Lines Working Group D2, Karl Zimmerman

Back to Top

Outstanding Working Group — Substations

Past Recipients:

1988 — Substation Electromagnetic Interference Working Group, B. Don Russell
1989 — IEEE Guide for Safety in AC Substation Grounding, J. G. Sverak
1990 — Gas Insulated Substation Working Group, C. E. Zanzie, R. Matulic
1991 — Working Group on Electrical Power System Device, Luther W. Kurtz
1992 — Working Group on Design and Location of Substations for Community Acceptance
1994 — WG G3 - Substation Security, K. Bevins
1995 — WG C2 - Fundamentals of Supervisory Systems, W. Block
1996 — WG G2 - Design and Location of Substations for Community Acceptance, R. Cottrell
1996 — IEEE P1379 - Data Exchange Between RTVs and Intelligent Electronic Devices (IED), K. Jackson
1997 — Working Group I1 - Power Electronics Equipment, C. T. Wu

Back to Top

Outstanding Working Group — Surge Protective Devices

Past Recipients:

1991 — Working Group on 3.5.1 Applications Guide for Neutral Grounding in Electrical Utility Systems, E. R. Taylor, Jr.
1992 — Working Group on Neutral Grounding of Synchronous Generators, S. G. Whisenant
1993 — Working Group on 3.6.4 on Surge Voltages in Low-Voltage Circuits, F. D. Martzloff
1994 — Working Group 3.6.7 Low Voltage Data, Communications, and Signaling Circuit Surge Protective Devices, M. Parente
1994 — Working Group 3.6.8 on Electrostatic Discharge, W. Boxleitner
1995 — Working Group 3.4.13 on Surge Protection of Power Generating Plants, G. L. Gaibrois
1996 — Surge Characterization on Low Voltage Circuits, H. Steinhoff
1997 — Working Group on Continuous Revision of ANSI
2003 — Low Voltage Solid State Protective Devices Working Group, Michael Maytum

Back to Top

Outstanding Working Group — Switchgear

Past Recipients:

1991 — Working Group on Seismic Capability of Switchgear, L. W. Gaussa
1993 — Circuit Breaker Working Group, P. L. Kolarik
1994 — Conversion of Power Switchgear WG, P. W. Dwyer
1995 — Partial Discharge Measurements WG, E. F. Veverka
2003 — WG on the Current Limiting Fuses Application Guide, C37.48.1, Richard H. Arndt, Frank Muench
2003 — WG C37.60–Overhead, Pad-Mounted, Dry Vault, and Submersible Automatic Circuit Reclosers and Fault Interrupters for Alternating Current Systems Up  to 38 kV, David Stone

Back to Top

Outstanding Working Group — Transformers

Past Recipients:

1989 — IEEE Recommended Practice for Establishing Transformer Capability when Supplying Non-Sinusoidal Load Currents Working Group, W. J. McNutt
1992 — Working Group on C57.116-1989 IEEE Guide, B. K. Patel
1996 — WG on C57.12.44 "Standard Requirements for Secondary Network Protectors," R. B. Robertson
1997 — Working Group on IEEE Standard Requirements for Load Tap Changers, C57.131-1995, T. P. Traub
2003 — HVDC Converter Transformers and Smoothing Reactors Subcommittee, Dry-Type Reactors Working Group, Richard F. Dudley

Back to Top

Outstanding Working Group — Transmission and Distribution

Past Recipients:

1988 — Testing and Application of Non-Ceramic Insulators, G. Karady
1989 — Performance and Testing of HVDC Systems Working Group, C. C. Diemond
1992 — AC Fields Working Group, Robert G. Olsen
1993 — Working Group on Construction of Overhead Lines, P. D. Quinn
1995 — Statistics of Line Outages WG, R. B. Adler
1996 — IEEE Task Force on the Effects of Harmonics on Equipment. V. E. Wagner
2003 — Foundation Design Standard Task Force of the Line Design Methods, Anthony M. DiGioia
2003 — Thyristor-Controlled Series Capacitor Working Group, Duane R. Torgerson

2005 — Dynamic Performance and Modeling of HVDC Systems and Power Electronics for Transmission Systems, Ram Adapa

Back to Top

Prize Paper Award — Electric Machinery

Past Recipients:

1979 — Colin E. Bowler
1979 — David A. Hodges
1979 — Robert L. Jackson
1979 — Duncan N. Walker
1980 — John S. Joyce
1980 — Tadevsz S. Kulig
1980— Dietrich Lambrecht
1981 — A. F. Armor
1991 — C. Ammann
1991 — R. Joho
1991 — K. Reichert
1991 — Z. Posedel
1992 — G. W. Buckley
1992 — D. Lambrecht
1992 — M. Liese
1992 — T. S. Kulig
1993 — N. A. O. Demerdash
1993 — R. R. Secunde
1993 — R. H. Wang
1994 — H. G. Sedding
1994 — S. R. Campbell
1994 — G. C. Stone
1994 — G. S. Klempner
1995 — J. A. Oliver
1995 — R. K. McCluskey
1995 — H. W. Weiss
1995 — M. T. Samotyj
1996 — J. R. Michalec
1996 — J. Temperly
1997 — T. A. Lipo
1997 — H. A. Toliyat
2003 — H. B. Karavaka, A. Keyhani, G. T. Heydt, B. L. Agrawal, D. A. Selin

2004 — G. Kliman, S. Lee, M. Shah, M. Lusted, K. Nair

Back to Top

Prize Paper Award — Energy Development and Power Generation

Past Recipients:

1979 — M. S. Baldwin
1979 — Howard S. Schenkel
1980 — C. Raczkowski
1980 — Frederick W. Keay
1980 — Edward L. Busby
1980 — Joseph D. Hurley
1982 — P. S. Zygielbaum
1982 — A. C. Dolbec
1987 — R. D. Handel
1988 — G. R. Engmann
1989 — P. Talas
1989 — P. O. Toom
1989 — D. E. Franklin
1989 — R. A. Palylyk
1990 — L. D. Murohu
1990 — L. Wozniak
1990 — T. R. Whittemore
1991 — Kwa-Sur Tam
1991 — Prem Kumar
1992 — Thomas R. Sims
1992 — Robert A. Jones
1992 — Ali F. Imece
1993 — Louis Wozniak
1994 — P. L. Young
1994 — W. L. Snider
1994 — T. A. Higgins
1994 — H. J. Holley
1995 — J. E. Bigger
1995 — E. C. Kern
1995 — M. C. Russell
1996 — R. Ramakumar
1996 — I. Abouzahr
1996 — K. Ashenayi
1996 — H. Matsumoto
1996 — Y. Eki
1996 — A. Kaji
1996 — S. Nigawara
1996 — M. Tokuhira
1996 — Y. Suzuki
1997 — R. Fostiak
1997 — H. Davis
1997 — J. Gutierrez-Vera
2003 — M. E. Ropp, M. Begovic, A. Rohatgi, G. Kern, R. Bonn, S. Gonzalez
2003 — O. Caumont, P. Le Moigne, C. Rombaut, X. Muneret, P. Lenain

Back to Top

Prize Paper Award — Insulated Conductors

Past Recipients:

1987 — D. A. Silver
1987 — G. W. Seman
1987 — M. D. Buckweitz
1987 — J. J. Walker
1991 — C. Katz
1991 — M. Walker
1991 — J. Dyndul

2005 — P. L. Cinquemani, F. L. Kuchta, H. L. Hayes, III, G. E. Chavarria, C. E. Lindler, Jr.

Back to Top

Prize Paper Award — Nuclear Power Engineering

Past Recipients:

1979 — E. I. Fabri
1979 — E. J. Gough
1979 — G. M. McHugh, Jr.
2003 — J. D. Kueck, G. E. Attarian, H. C. Leake, T. R. Sims
2003 — Michael J. Wylie, Rebecca I. Steinman, Linda Makatura

Back to Top

Prize Paper Award — Power Engineering Education

Past Recipients:

1987 — R. P. Webb
1987 — H. B. Püttgen
1987 — A. P. Meliopoulos
1989 — Howard K. Amchin
1990 — Roman Betancourt
1990 — William Torreo
1991 — Y. Tamura
1991 — E. Dan
1991 — I. Horie
1991 — Y. Nakanisha
1991 — S. Yokokawa
1994 — E. R. Collins
1994 — D. L. Lubkeman
2004 — P. H. Schavemaker, R. Reijntjes, L. Van Der Sluis

2005 — S. P. Carullo, C. O. Nwankpa

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Analysis, Computing, and Economics

Past Recipients:

2003 — M. Enns
2005 — Andrew L. Ott

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Communications

Past Recipients:

1984 — Dennis C. Erickson
1985 — David W. Jackson

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Dynamic Performance

Past Recipients:

2003 — I. Kamwa, R. Grondin, Y. Hébert
2004 — Les Pereira, John Undrill, Dmitry Kosterev, Donald Davies, Shawn Patterson

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Engineering

Past Recipients:

1979 — Brain D. Spalding
1979 — Hansen Yee
1979 — David B. Goudie
1980 — George Gross
1980 — Michael C. Hall
1981 — J. F. Dopazo
1981 — G. Irisarri
1981 — A. M. Sasson
1982 — Laszlo Gyugyi
1982 — Edgar R. Taylor, Jr.
1985 — R. G. Farmer
1985 — B. L. Agrawal
1986 — David I. Sun
1986 — Bruce Ashley
1986 — Brian J. Brewer
1986 — B. Art Hughes
1986 — William F. Tinney
1991 — R. R. Jackups
1991 — J. F. Raga
1991 — K. D. Le
1991 — J. T. Day
1992 — B. Wollenberg
1992 — J. Bann
1992 — T. Volkmann
1992 — S. Harris
1992 — R. Bijoch
1993 — D. C. Dawson
1993 — W. R. Schmus
1993 — B. R. Williams
1994 — C. B. Avramovi
1994 — L. H. Fink
1994 — P. J. Traynor
1994 — F. J. Trefney
1995 — M. M. Adibi
1995 — L. H. Fink
1996 — P. Albrecht
1996 — R. Allan
1996 — S. Asgarpoor
1996 — M. Bhavaraju
1996 — R. Billinton
1996 — A. Breipohl
1996 — M. Curley
1996 — C. Heising
1996 — M. Mazumdar
1996 — M. McCoy
1996 — R. Niebo
1996 — A. D. Patton
1996 — N. Rau
1996 — R. Ringlee
1996 — A. Schneider
1996 — C. Singh
1996 — L. Wang
1996 — M. Warren
1996 — P. Wong
1997 — F. Garnacho
1997 — J. Perez
1997 — M. Aro
1997 — P. Valve
1997 — K. Schon
1997 — T. Kato
1997 — T. R. McComb
1997 — G. Pesavento
1997 — W. Hauschild
1997 — E. Gockenbach
1997 — M. Ramirez
1997 — P. E. Munoz
1997 — B. Larzelere
1997 — Y. X. Zhang

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Instrumentation and Measurements

Past Recipients:

1979 — Ryszard Malewski
1979 — David Train
1979 — Andre Dechamplain
1980 — David L. Hillhouse
1980 — Oscars Petersons
1980 — Wilbur C. Sze
1981 — R. A. Malewski
1981 — Andre Dechamplain
1982 — Ryszard Malewski
1982 — Chinh T. Nguyen
1982 — Kurt Feser
1982 — Nils Hylten-Cavallius
1983 — N. M. Oldham
1983 — R. S. Turgel
1984 — David Train
1984 — Roger Dube
1985 — David L. Hillhouse
1985 — Oskars Petersons
1985 — Wilbur C. Sze
1987 — Eddy So
1988 — G. N. Stenbakken
1989 — R. Malewski
1989 — B. Poulin
1991 — R. Malewski
1991 — J. Douville
1991 — L. Lavellee
1992 — Eddy So
1993 — P. R. Rillai
1993 — E. P. Dick
1994 — P. S. Filipski
1994 — P. W. Labaj
1996 — M. Cepek
1996 — J. Douville
1996 — G. Fecteau
1996 — R. Malewski

2004 — R. C. Hughes, H. A. Lightfoot, T. R. McComb

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Operations

Past Recipients:

2005 — O. Alsac, J. Bright, S. Brignone, M. Prais, C. Silva, B. Stott, N. Vempati, A. Desell, G. Williams, R. Doying

Back to Top

Prize Paper Award — Power System Relaying

Past Recipients:

1979 — William C. Kotheimer
1979 — Lawrence L Mankoff
1980 — Michael Shania
1980 — Solomon Liberman
1981 — S. H. Horowitz
1981 — B. A. Renz
1981 — I. Lee
1981 — R. Carberry
1981 — W. Knaur
1982 — D. W. Smaha
1982 — C. R. Rowland
1982 — J. W. Pope
1985 — John W. Pope
1986 — Clayton H. Griffin
1987 — Z. Peng
1987 — M. S. Li
1987 — C. Y. Wu
1987 — T. C. Cheng
1987 — T. S. Ning
1988 — M. S. Sachdev
1988 — H. C. Wood
1988 — N. G. Johnson
1989 — J. F. Fuller
1989 — E. F. Fuchs
1989 — D. J. Roesler
1990— C. L. Wagner
1990 — W. E. Feero
1990 — W. B. Gish
1990 — R. H. Jones
1991 — R. Ramaswami
1991 — M. J. Damborg
1991 — S. S. Venkata
1992 — P. Johnston
1992 — T. W. Cease
1993 — P. G. McLaren
1993 — R. Kuffell
1993 — R. Wierckx
1993 — J. Giesbrecht
1993 — L. Arendt
1994 — R. E. Wilson
1995 — M. A. Redfern
1995 — M. J. Checksfield
1996 — S. Tamronglak
1996 — S. H. Horowitz
1996 — A. G. Phadke
1996 — J. S. Thorp
1997 — O. H. Mirza
2003 — M. Yalla, M. Adamiak, A. Apostolov, J. Burger, S. Dickson, G. Gresco, W. Hartmann, J. Hohn, D. Holstein, A. Kazemi, G. Michael, C. Sufana, J. Tengdin, M. Thompson, E. Udren

2004 — Working Group J6, S. C. Patel, K. A. Stephan, M. Bajpai, R. Das, T. J. Domin, E. Fennell, J. D. Gardell, I. Gibbs, C. Henville, P. M. Kerrigan, H. J. King, P. Kumar, C. J. Mozina, M. Reichard, J. Uchiyama, S. Usman, D. L. Viers, D. Wardlow, M. Yalla

Back to Top

Prize Paper Award — Substations

Past Recipients:

1979 — G. Eddiee Atoian
1980 — Robert J. Heppe
1981 — J. M. Scofield
1981 — A. L. Peat
1981 — D. W. McMullen
1981 — B. J. Conway
1982 — Stephen A. Sebo
1982 — Ross Caldecott
1984 — Edward B. Joy
1984 — N. Paik
1984 — T. E. Brewer
1984 — R. E. Wilson
1984 — Roger P. Webb
1984 — Athanasios P. Meliopolis
1985 — B. Don Russell
1985 — Stu M. Harvey
1985 — Stig L. Nilson
1987 — S. L. Nilsson
1987 — D. F. Koenig
1987 — E. A. Udren
1987 — B. J. Allguren
1987 — K. P. Lau
1988 — W. J. Lannes
1988 — W. J. Cheramie
1988 — K. W. Priest
1988 — H. R. Welhelm
1990 — C. W. Edwards
1990 — K. E. Mattern
1990 — P. J. Stacey
1990 — P. R. Nannery
1990 — J. Gubernick
1991 — C. W. Edwards
1991 — K. E. Mattern
1991 — E. J. Stacey
1991 — P. R. Nannery
1991 — J. Gubernick
1992 — H. Elahi
1992 — J. Panek
1992 — J. R. Stewart
1992 — H. R. Puente
1997 — G. Beaulieu
1997 — L. Bolduc
1997 — B. Bouchard
1998 — K. Feser
1998 — R. Kurrer

Back to Top

Prize Paper Award — Surge Protective Devices

Past Recipients:

1979 — Philip G. Brown
1979 — I. Birger Johnson
1979 — James R. Stevenson
1980 — R. E. Owen
1980 — Charles R. Clinkenbard
1981 — E. C. Sakshaug
1982 — F. D. Martzloff
1983 — E. C. Sakshaug
1983 — J. S. Kresge
1983 — D. A. Mark
1983 — G. G. Karady
1984 — Gilbert L. Gaibrois
1985 — Francois D. Martzloff
1986 — Dennis W. Lenk
1987 — R. E. Koch
1987 — J. A. Timoshenko
1987 — J. G. Anderson
1987 — E. H. Shih
1988 — G. L. Gaibrois
1988 — W. W. Sparks
1989 — Y. Latour
1989 — G. St. Jean
1989 — A. Petit
1989 — H. Huynh
1990 — M. V. Lat
1991 — Dennis W. Lenk
1991 — F. Richard Stockum
1991 — David E. Grimes
1992 — J. S. Kresge
1992 — J. J. Burke
1992 — E. C. Sakshaug
1993 — G. L. Gaibrois
1994 — R. A. Walling
1994 — R. K. Hartana
1994 — R. M. Reckard
1994 — M. P. Sampat
1994 — T. R. Balgie
1994 — J. Osterhout
1995 — R. D. Melchior
1995 — J. S. Williams
1995 — N. P. McQuin
1996 — G. E. Lee
1996 — D. L. Goldsworthy
1997 — K. G. Ringler
1997 — P. Kirkby
1997 — C. C. Erven
1997 — M. V. Lat
1997 — T. A. Malkiewicz
2003 — S. Boggs, J. Kuang, H. Andoh, S. Nishiwaki
2004 — Chrysanthos Chrysanthou, Michael Parente

Back to Top

Prize Paper Award — Switchgear

Past Recipients:

1991 — S. Yanubu
1991 — H. Murase
1991 — H. Aoyagi
1991 — H. Okubo
1991 — Y. Kawaguchi
1993 — N. Giao Trinh
2003 — I. M. Canay

2005 — Michael Steurer, Klaus Fröhlich, Walter Holaus, Kurt Kaltenegger

Back to Top

Prize Paper Award — Transformers

Past Recipients:

1982 — R. J. Musil
1982 — G. Preininger
1982 — E. Schopper
1982 — S. Wenger
1983 — T. R. Specht
1985 — R. C. Degeneff
1985 — W. J. McNutt
1985 — W. Neugebauer
1985 — J. Panek
1985 — M. E. McCallum
1985 — C. C. Honey
1987 — W. J. McNutt
1987 — T. O. Rouse
1987 — G. H. Kaufmann
1989 — W. A. Fessler
1989 — T. O. Rouse
1989 — W. J. McNutt
1989 — O. R. Compton
1992 — Linden W. Pierce
1996 — W. P. Seitlinger
1996 — H. Foschum
1996 — L. B. Wagenaar
1996 — J. A. Fleeman
1997 — M. V. Thaden
1997 — S. P. Mehta
1997 — S. C. Tuli
1997 — R. L. Grubb

Back to Top

Prize Paper Award — Transmission and Distribution

Past Recipients:

1980 — Allen L. Courts
1980 — Narain G. Hingorani
1980 — Gary E. Steruler
1981 — J. E. Bridges
1982 — V. L. Chartier
1982 — S. H. Sarkinen
1982 — R. D. Stearns
1982 — A. L. Burns
1985 — John J. Grainger
1985 — S. H. Lee
1986 — Elias Ghannoum
1987 — R. A. Jones
1987 — H. S. Fortson, Jr.
1988 — Sue S. Mikhail
1988 — Mark F. McGranaghan
1989 — F. A. M. Rizk
1989 — D. H. Nguyen
1990 — B. Pauli
1990 — G. Mauthe
1990 — E. Ruoss
1990 — G. Ecklin
1990 — J. Porter
1990 — J. Vithayathil
1991 — F. A. M. Rizk
1992 — B. L. Damsky
1992 — J. E. Harder
1992 — V. D. Albertson
1992 — D. L. Carlson
1992 — G. A. Sweezy
1992 — S. R. Norr
1992 — J. G. Kappenman
1993 — Alessandro Clerici
1993 — Luigi Paris
1993 — Per Danfors
1994 — W. T. Kaune
1994 — L. E. Zaffanella
1995 — E. V. Larsen
1995 — K. Clark
1995 — S. A. Miske
1995 — J. Urbanek
1996 — F. A. M. Rizk
2003 — S. A. Miske, J. Samuelsson, J. M. Barcus, R. Sevigny
2003 — Daniel J. Ward

2005 — Nagaraj Balijepalli, Subrahmanyam S. Venkata, Richard D. Christie

Back to Top